Autor Wątek: PZPS  (Przeczytany 9918 razy)

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6918
PZPS
« dnia: Czerwca 05, 2015, 10:37:47 am »
Odpowiedź PZPS na reportaż w TVP:
http://www.pzps.pl/List-Prezesa-PZPS-do-Delegatow-na-WSZD-PZPS.html
W odpowiedzi brakuje mi jednego: ile za transmisje zaproponował Polsat, a ile zaproponowała TVP?
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

A :)

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 5370
  • Semper fidelis
Odp: PZPS
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 05, 2015, 21:39:57 pm »
Za transmisję piłki nożnej kluby chcą 140 mln PLN. Ile może kosztować siatkówka?

Slawko

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 2217
Odp: PZPS
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 06, 2015, 10:27:03 am »
Oglądnąłem reportaż "Pieśń o chytrych rycerzach", przeczytałem list Prezesa PZPS.
Dla mnie przerażającym jest ta nić, ba to jest sieć wzajemnych powiązań w PZPS. Po oglądnięciu tego materiału z czystym sumieniem mogę jeszcze raz napisać, że za czasów dwóch panów P. siatkarska centrala była zorganizowaną grupą wzajemnych układów, o charakterze korupcjogennym, sprawująca władzę w polskiej siatkówce.
Czy nowy Prezes Paweł Papke może zmienić PZPS? Niestety, nawet, jak będzie miał najszczersze intencje, to ze starym układem tzn. z członkami zarządu nie zrobi nic. Jest takie powiedzenie "jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one". I Paweł "kracze".
Nie wierzę, nawet nie myślę, żeby Paweł był zamieszany w brudne interesy panów P i spółki . Ba, uważam, że Prezes Papke był jedyną deską ratunku, dla pozostałych działaczy "z grupy trzymającej władzę", dzięki której mogą wyjść tylko lekko poobijani z tej zawieruchy. Paweł jest posłem, byłym świetnym zawodnikiem, ma wszelkie predyspozycje, aby być wizytówką związku. Papke próbuje , robi co może, aby wyprowadzić związek na prostą, ale nic z tego nie będzie. Dalej jest to ośmiornica tyle tylko , że dwie  najważniejsze głowy zostały odcięte. Ta ośmiornica  ma nadal wiele głów, które również musiałyby być ścięte, aby coś ruszyło.
List Prezesa jest na okrętkę, nic nie wyjaśnia. A w tle jest jeszcze ten przetarg na prawa telewizyjne, które wygrał Polsat. Trzeba obiektywnie powiedzieć, że Polsat robi wspaniałe transmisje, ale dla klubowych drużyn nie ma z tego żadnych korzyści, albo są bardzo mizerne. Cały czas Polsat mami nas karmą, ile to włożył kasy w polską siatkówkę. Ta stacja najchętniej zażądała by od związku, czy klubów kasy za transmitowanie meczów ligowych czy reprezentacyjnych.
Mam przekonanie, że PZPS, (niestety już pod wodzą nowego Prezesa), nie wykorzystał mocnej karty, jaką była oferta TVP, aby przycisnąć Polsat. Dalej jesteśmy skazani na finansowy dyktat  jest stacji ze słoneczkiem w logo.
Niestety ta sieć wzajemnych powiązań jest byt silna, aby dopuścić innych o tortu. Mam tu na myśli kluby....

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6918
Odp: PZPS
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 06, 2015, 15:18:13 pm »
Za transmisję piłki nożnej kluby chcą 140 mln PLN. Ile może kosztować siatkówka?
To zależy, jakie się ma kompleksy wobec piłki nożnej.  :)
Nie mam pojęcia jak kształtuje się "oglądalność" siatkówki w stosunku do piłki nożnej. 1:100? 1:10? 1:4? 1:1? 2:1? 4:1? Wiele natomiast można zrobić, żeby ta oglądalność była lepsza.
Pewne kwestie można było i należało zawrzeć w umowie. Czy zostały zawarte? Jak znam życie, niemal wszystko z umowy jest "tajemnicą handlową", czyli "mętną wodą", z której ktoś coś sobie będzie wyławiał.
Ważny problem poruszył Slawko.
Pospekuluję sobie i "pomieszam" problemy reprezentacji z problemami klubów.
Z listu Papkina wynika mi, że oferta TVP została odrzucona, gdyż nie została podpisana przez właściwe osoby. Rozumiem pewną (nawet dość dużą) dawkę formalizmu, gdy oferentów jest 10, 20 lub więcej. Natomiast gdy z góry wiadomo, że oferentów będzie 2 -3, wiązanie samego siebie formalizmem jest zwykłym brakiem rozsądku. Bo co, odrzucę ofertę na 10.000.000 zł a przyjmę ofertę na 5.000.000 zł tylko dlatego, że ta pierwsza zawiera uchybienie formalne? A co mnie kosztuje zwrócić się do lepszego oferenta, by uzupełnił ten brak? Za 5.000.000 zł jestem w stanie nawet osobiście się do niego udać po podpis. Nie będę więc wstawiał do regulaminu zapisów, które mnie samego mogą sporo kosztować. "Niesprawiedliwe"? Ale rozsądne i dopuszczalne prawem, czyli sprawiedliwe, bo wykazujące dbałość o pomnażanie powierzonego mi mienia w postaci praw do transmisji.
Zainteresowanie można wywoływać i tego władze PZPS powinny żądać w umowie. Odpowiednia ilość transmisji (pod rygorem kar umownych), odpowiednie godziny transmisji, odpowiednie programy "przygotowawcze" (studio "przed i po"), a nawet udostępnianie skrótów innym telewizjom,...
Pewnie wokół siatkówki krąży z 1000 osób, które lepiej ode mnie potrafią wskazać odpowiednie reguły postępowania, by zainteresowanie siatkówką zwiększać.
Nie oglądałem reportażu, więc nie mogę się do niego szczegółowo odnieść.
Zakładam, że Papkin ma wiele racji, że w wielu bzdurnych elementach warto jest mieć sprawdzonych dostawców/wykonawców. W wielu specjalistycznych dziedzinach warto stawiać na tych, do których ma się już zaufanie. Jednak transmisje telewizyjne to być albo nie być jakiejś dyscypliny sportu. To finansowa przyszłość tej dyscypliny.
Nowosybirsk musi płacić rosyjskiej telewizji, by ta była uprzejma transmitować mecze LM.
NFL (sport równie "niszowy" jak siatkówka) otrzymuje z tytułu sprzedaży praw telewizyjnych 7.000.000.000 $ rocznie.
Polska siatkówka jest w tych kategoriach wyżej niż Nowosybirsk i znacznie niżej niż NFL. Władze polskiej siatkówki są w stanie (mimo/dzięki obecnemu zainteresowaniu) poprowadzić ją w jedną albo w drugą stronę. W którą stronę zrobiliśmy krok? A może drepczemy w miejscu?
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

A :)

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 5370
  • Semper fidelis
Odp: PZPS
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 06, 2015, 17:59:14 pm »
Pieśń o chytrych rycerzach w skrócie. Najtańszy bilet na mecz kadry kosztuje 100 PLN. Najdroższy mecz na ligę kosztuje w Rzeszowie 50 PLN.

Co do firm to ktoś żartobliwie pisał, iż skąd wiadomo ile baloników ma być w hali, ile homarów przypadać na VIPa.
Nie chodzi o korupcję, bo poza jednym przypadkiem gdzie złapano prezesa z reklamówką nie swoich pieniędzy nic innego nie jest udowodnione. Bardziej chodzi o pokazanie mechanizmu, iż wokół siatkówki pojawiło się masę pijawek które żyją z siatkówki jak pączki w maśle. A kryterium doboru firm jest rodzinno towarzyskie a nie jakość czy cena. To jak kiedyś w misiu. Faktury się zgadzają a pewne osoby jako pośrednik zarabia na tym powiedzmy 5 % kosztów. PZPS wszystko zleca podwykonawcom a Ci kolejnym. I tym sposobem koszty organizacji rosną do niebotycznych rozmiarów co ma przełożenie na ceny biletów. Bo jeżeli Jerzy Mróz i jego fundacja są w stanie zrobić memoriał Wagnera z udziałem reprezentacji i skakulować cenę na poziomie 25-50 pln to znaczy iż coś w PZPS jest nie tak. Ceny biletów są kilka razy wyższe. Najtańsze 4 razy. I  co dziwne fundacja zarabia na tych meczach a PZPS podobno wychodzi na 0.
Mnie najbardziej boli, iż w PZPS idą na "golenie frajerów"  czyli tych co kupią bilety na kadrę . Z listu wprost wynika, iż prezes troszczy się o kasę z dotacji a resztę wydaje na transakcje które często są przepłacane . Ale to przecież nie powinno nikogo obchodzić. Oni zarobili i oni wydają. A racjonalność? Kogo to obchodzi. (choć globalnie to za te fanaberie płacą Ci co kupują bilety na kadrę. Jak nie przeszkadza Ci to, iż za bilet płacisz 150 pln zamiast 50 PLN to nie ma o co się burzyć. Wszak to kibice finansują to wszystko i to ich kasa z biletów idzie na koszty obsługi tego wszystkiego.  To jedyna konsekwencja tego układu).

Co do transmisji ligi to powinno być może podobnie jak w piłce. Kluby powinny określić jakich wpływów oczekują i znaleźć tego kontrahenta który to spełni. A liga powinna wysłać zapytanie do Polsatu, NC+ i TVP i zobaczyć kto da więcej. Strata siatkówki mocno mogła by się odbić Polsatowi na wynikach. Ja osobiście Polsat mam tylko dla siatkówki. Po przegranym przetargu wypowiedziałnym im umowę. Pewnie takich jak ja było by więcej. A bez abonentów spada zyskowność. Polsat dobrze zarabia na tym i może powinno się go mocniej przycisnąć aby więcej kasy spłonęło do klubów.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 06, 2015, 20:53:01 pm wysłana przez A :) »