Autor Wątek: Transfery na sezon 2017/2018 spekulacje, plotki i marzenia.  (Przeczytany 317898 razy)

A :)

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 5371
  • Semper fidelis
Odp: Transfery na sezon 2017/2018 spekulacje, plotki i marzenia.
« Odpowiedź #1150 dnia: Sierpnia 10, 2017, 06:43:34 am »
Z forum siatki org. Użytkownik Drakuj

Takie FIVB-owkie przepisy o zakazie podpisywania przez zawodników dwóch umów z dwoma różnymi klubami faktycznie istnieją i są na papierze zapisane, jednak pies jest pogrzebany w tym, że klubom wystrychniętym przez zawodników i ich sprytnych agentów trudno zmusić FIVB do wyegzekwowania potem sankcji, więc można nawet powiedzieć, że te zasady istnieją bardzo często li tylko teoretycznie.

Pouczający (niestety) jest tu choćby przykład Kubańczyka Osmany Santiago Uriarte, który dwa lata temu na początku 2015 podpisał aż 3-letni kontrakt z włoską Perugią, aby potem w sierpniu tego roku podpisać drugą umowę z tureckim klubem Maliye Milli Piyango. Włosi zwrócili się jesienią tego roku z pretensjami do FIVB że Kubańczyk podpisał taką podwójną umowę, światowa federacja teoretycznie przyznała im praktycznie od razu rację, bo fakty i dokumenty były ponoć zupełnie jednoznaczne, ale dopiero po kilku miesiącach dodatkowego "wyjaśniania" już wiosną 2016 zapowiedziała, że wyznaczy dla włoskiego klubu kwotę odszkodowania - przez ten czas Osmany Santiago Uriarte normalnie sobie w lidze tureckiej w swoim zespole grał. Jednak niedługo potem w czerwcu tego roku w czasie meczu LŚ Kuba- Finlandia Osmany Santiago Uriarte okazał się być prowodyrem całej słynnej afery z gwałtem zbiorowym w hotelu w Tampere i Kubańczyk odsiaduje teraz, już po rozpatrzeniu i zmniejszeniu kary przez fiński sąd odwoławczy II instancji długą karę aż 4 lat więzienia ze te swoje łóżkowe ekscesy, więc całkiem prawdopodobne, że cała sprawa została odłożona w FIVB ad kalendas graecas i Włosi do tej pory żadnych pieniędzy nie otrzymali.

Zarówno zawodnicy, jak i ich agenci z tego braku profesjonalizmu FIVB i niezdolności egzekwowania odpowiednich sankcji oczywiście zdają sobie sprawę i niekiedy zdarza się, że z premedytacją to wykorzystują. Dlatego nie łudźmy się, że walka Resovii o swoje prawa w FIVB w przypadku Perrina będzie sprawą łatwą i że prawa klubu nawet podpisaną bardzo dobrze skonstruowaną umową z Kanadyjczykiem zostały wcześniej odpowiednio zabezpieczone. Niestety ale w sytuacji, kiedy FIVB-owską procedurę zatwierdzania kontraktów z zagranicznymi siatkarzami można zarejestrować w systemie ITC (electronic international transfer procedure) w krótkim okresie od 15 września do 16 października i do tego każdy kontrakt zagranicznego zawodnika musi być w tym FIVB systemie co roku przez klub odnawiany (chodzi m.in o opłaty, które wędrują z klubu do kasy federacji krajowych takich siatkarzy - a te stawki każda federacja krajowa może kształtować w zasadzie zupełnie dowolnie i co roku arbitralnie zmieniać), wszystko co zostało podpisane przed 15 września w danym roku można zakwestionować i potraktować jako mało znaczący papierek. W FIVB obowiązuje przy tym nadal idiotyczna z punktu widzenia zasad funkcjonowania profesjonalnego sportu zasada, o prymacie przepisów i postanowień zarówno krajowych federacji, jak i samej FIVB nad umowami komercyjnymi, które zawodnicy podpisują z klubami profesjonalnymi, więc teoretycznie bez zgody ze strony kanadyjskiej federacji na grę Perrina w Rzeszowie - a tak jak była mowa może zostać udzielona dopiero po 15 września - jakakolwiek z nim wcześniejsza umowa jest tak naprawdę tylko umową przedwstępną. I również takie luki w FIVB przepisach agenci wykorzystują. Dlatego walka o swoje prawa może być ciężka i wymaga zarówno wynajęcia dobrego prawnika, jak i szukania w centrali FIVB dojść innego rodzaju. Nikt nie obiecuje, że będzie łatwo ale walczyć jednak trzeba, bo inaczej agenci, tacy jak Matijasevic wejdą naszym klubom na głowę i będą robić co chcą i kiedy tylko chcą.

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6938
Odp: Transfery na sezon 2017/2018 spekulacje, plotki i marzenia.
« Odpowiedź #1151 dnia: Sierpnia 10, 2017, 10:34:40 am »
Jeśli komuś chce się czytać:
http://www.fivb.org/EN/FIVB/Document/Legal/FIVB_Sports_Regulations_2017_20170711.pdf
A tutaj (po polsku) krótka ściąga:
http://dl.archiwum.pzps.pl/31516,get/transfery-20162017.pdf
Postępowanie i sankcje są na str. 6-8.
Są to sankcje o charakterze karnym. Odszkodowanie to problem innego rodzaju.
Tu jest ciekawe zestawienie:
http://www.fivb.org/EN/FIVB/Document/Legal/FIVB_Financial_Disputes_Sanctions_Table_2017-08-07.pdf
Uwagę zwracają daty nałożenia sankcji. Wynika z nich, że decyzje są podejmowane na bieżąco, w miarę wpływu spraw.
Na ile przykład Kubańczyka Osmany Santiago Uriarte jest pouczający? Na ile "sprytni" agenci wykorzystują to?
Nie mam wrażenia, żeby było to powszechne zjawisko. Być może na przestrzeni ostatnich 10 lat udałoby się znaleźć z 5 przykładów takiej sytuacji, ale ja nie potrafię się tylu doliczyć. Do głowy przychodzi mi jedynie przykład Boćka (tu ciała daliśmy my sami poprzez dziwaczną argumentację o "umowie ustnej"). Ale już sprawa Kurka wyglądała inaczej (kluby i zawodnik doszli do porozumienia). Pamiętam natomiast, ile było szumu wokół Penczewa i... nic z tego szumu nie wyszło.
O ile dobrze rozumiem, lista ukaranych klubów jest o wiele dłuższa od listy ukaranych zawodników/czek (3 osoby), a więc zjawisko dalekie jest od "powszechnego".
Jeśli nie odpuścimy (Japończycy odpuścili Kurka), to Perrin raczej będzie naszym zawodnikiem. Jeśli nie będzie, to i (moim zdaniem) lepiej. Jakoś nie miałem wrażenia, że daje z siebie wszystko. Oczywiście, tak się działo przez Kowala, ale się działo.
Nareszcie nie będziemy marnować takich zawodników jak Śliwka i Depowski. Nie będziemy wyrzucać polskich pieniędzy na zagranicznych Jasiów Wędrowniczków. Przecież, dla dobra reprezentacji, ci zawodnicy (Śliwka, Depowski) muszą grać. No to samo życie stworzy ku temu okazję.
FIVB wskazuje stawki maksymalne opłat, więc federacje krajowe nie mogą ich kształtować "dowolnie i arbitralnie".
Jeśli ktoś znajdzie przykład inny niż Osmany Santiago Uriarte, wtedy można będzie podyskutować o "mało znaczącym papierku". Ja nie mam watpliwości, że FIVB działa dość sprawnie, gdy klub nie chce wywiązywać się z "mało znaczącego papierka". Nie widzę zatem powodów, żeby równie sprawnie nie działała w stosunku do zawodnika.
-------------------------------
A ja tam wolę mieć w składzie jednego Leona zamiast czterech Perrinów.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 10, 2017, 10:45:43 am wysłana przez repres1 »
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

wog

  • Junior/-ka
  • ***
  • Wiadomości: 824
Odp: Transfery na sezon 2017/2018 spekulacje, plotki i marzenia.
« Odpowiedź #1152 dnia: Sierpnia 10, 2017, 13:21:08 pm »
Nie liczę na FIVB. Wszyscy wiemy jak działa, jakie decyzje podejmuje.
Na szczęście jest ktoś jeszcze ponad związkami sportowymi. Chociażby Trybunał w Lozannie.

Walczyć trzeba do końca. Liczę tutaj (a prezes Górski w oficjalnym oświadczeniu informuje, że ma wsparcie wielu klubów i federacji) na integrację i wspólny front całego środowiska siatkarskiego. Tym razem trafiło na nas i Jastrzębie (a czytam, że "plaga" w Europie postępuje). Dzisiaj my, jutro (nikomu tego nie życzę) Skra, a pojutrze... Zenit i Macerata (nawet Zenit będzie "małym pikusiem" jak któregoś roku jakiś szejk w sierpniu zasiądzie przed telewizorem i powie: "fajna ta siatkówka, zróbcie mi tu od października ligę żebym se mógł mecze na żywo oglądać". I zamiast "na lemoniadkę" 200 milionów Euro przeznaczy na to).

Ale jak czytam oświadczenie pana menadżera i przedstawione w nim "argumenty" (przytoczone powyżej) to jestem dziwnie przekonany, że sprawa aż tak daleko nie zajdzie...
--------------------------------------

To czy Perrin powinien po tym wszystkim grać w Resovii czy nie, to temat na inną dyskusję. Bo nie o Perrina w tej sprawie chodzi.

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6938
Odp: Transfery na sezon 2017/2018 spekulacje, plotki i marzenia.
« Odpowiedź #1153 dnia: Sierpnia 10, 2017, 15:22:32 pm »
Na dziś mamy realny problem 2 zawodników: Tillie i Perrina. Na ile poważne? Się zobaczy.
Przytoczone powyżej przepisy obejmują także menedżerów. Być może Matijaseviciowi nie zależy na licencji. Może po tych zadymach wybiera się na emeryturę...
Moim zdaniem te zadymy mogą okazać się bardzo pożyteczne dla +L.
Słusznie, Wogu, nawołujesz do wspólnego działania polskich (i nie tylko polskich) klubów. Ja skoncentruję się na polskich klubach, które są władne do nakładania sankcji na terenie Polski na..., nazwę to "persona non grata". Będą nas szanować na tyle, na ile my sami będziemy się szanować. Polska liga nie będzie ani ciut słabsza, jeśli nie będzie kontraktować zawodników, których menadżerem jest Matijasević. Nawet jednak gdyby miała być słabsza, to "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".
Sprawiedliwość, uczciwość to sprawy kosztowne, ale warto te koszty ponosić. Zasady muszą nas kosztować.
Choć ja osobiście wolę, żeby grał Śliwka, ze wszystkimi swoimi wadami niż Perrin ze wszystkimi swoimi zaletami.
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

poyjla

  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 362
  • Rzeszowianka
Odp: Transfery na sezon 2017/2018 spekulacje, plotki i marzenia.
« Odpowiedź #1154 dnia: Sierpnia 10, 2017, 18:24:50 pm »
https://sportowefakty.wp.pl/siatkowka/703976/prezes-asseco-resovii-rzeszow-skomentowal-zamieszanie-na-rynku-transferowym-perr

"Kontrakt, przygotowany przez agenta, pod względem prawnym spełnia wszelkie warunki, aby był wiążący dla obu stron - jest umową przedwstępną zawierającą wszystkie istotne prawnie elementy będące podstawą zawarcia umowy przyrzeczonej. Intencją obu stron było wzajemne zapewnienie podpisania szczegółowego kontraktu przed rozpoczęciem sezonu, którego dopracowanie zawsze musi potrwać."
:: Bez Kibiców nie ma sportu ::

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6938
Odp: Transfery na sezon 2017/2018 spekulacje, plotki i marzenia.
« Odpowiedź #1155 dnia: Sierpnia 10, 2017, 18:41:24 pm »
Krótko mówiąc: nie mamy w składzie Perrina. O ile znam życie, wystarczy, że którykolwiek warunek umowy przyrzeczonej się nie ziści (a o to nietrudno) i umowy przyrzeczonej nie będzie.
W jednym się ubawiłem: "Kontrakt przygotowany przez agenta". Myślałem, że jesteśmy lepszymi fachowcami.
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

jupi_1991

  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 368
Odp: Transfery na sezon 2017/2018 spekulacje, plotki i marzenia.
« Odpowiedź #1156 dnia: Sierpnia 10, 2017, 18:59:55 pm »
Jedno wiemy Perrin na 100% nie zagra w Resovii. Z wywiadu wynika, że będziemy kogoś wykupywać, czy tam wypożyczać. Ciekawe kogo...

Zresztą innego wyjścia nie ma. Po takiej akcji nie wyobrażam sobie Perrina w Resovii.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 10, 2017, 19:15:31 pm wysłana przez jupi_1991 »

wog

  • Junior/-ka
  • ***
  • Wiadomości: 824
Odp: Transfery na sezon 2017/2018 spekulacje, plotki i marzenia.
« Odpowiedź #1157 dnia: Sierpnia 10, 2017, 19:48:26 pm »
A na ile ja znam życie (bo umowy Perrina z Resovią oczywiście nie znam) jakby pan menago, po tym jak nie udało mu się dogadać z Resovią na rozwiązanie kontraktu (co samo w sobie jest potwierdzeniem, że taki obowiązujący kontrakt jest), nie wydawałby mało poważnych oświadczeń, w których powołuje się na to, że takie zerwanie to coś normalnego w sporcie zawodowym, a tak poza tym to jego klient ma kredyty i takie trzymanie go na siłę nie będzie korzystne dla klubu, tylko... zerwałby umowę, powołując się na stosowne jej zapisy (nie ma znaczenia rodzaj umowy), któyrch Resovia nie spełniła albo które zezwalają na takie zerwanie.

Zobaczymy jak się sprawa rozwinie. Perrina najprawdopodobniej w pasiaku już nigdy nie zobaczymy (choć całkowicie tego nie wykluczam, świat nie takie cuda widział). Zakontraktujmy jeszcze jednego przyjmującego (mam nadzieję na kolejnego młodego, "głodnego" zawodnika) i... spokojnie acz stanowczo walczmy do końca. Nie o Perrina. O sprawę. Myślę, że w miarę upływu czasu to panu Perrinowi coraz bardziej będzie zależało na dogadaniu się (cokolwiek miało by to znaczyć)...


wog

  • Junior/-ka
  • ***
  • Wiadomości: 824
Odp: Transfery na sezon 2017/2018 spekulacje, plotki i marzenia.
« Odpowiedź #1159 dnia: Sierpnia 10, 2017, 20:56:14 pm »
List otwarty B, Górskiego
https://sportowefakty.wp.pl/siatkowka/703846/prezes-asseco-resovii-nie-sklada-broni-napisal-list-otwarty-do-czolowych-europej

Bardzo dobry i bardzo potrzebny list.
Podpisuję się pod nim i liczę na szeroki odzew i poparcie całego środowiska siatkarskiego - kibiców, trenerów, działaczy, kluby, federacje (z całej Europy).