Autor Wątek: Kształt rozgrywek siatkarskich w Polsce  (Przeczytany 25195 razy)

_Misiek_

  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Kształt rozgrywek siatkarskich w Polsce
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwca 25, 2017, 09:24:00 am »
System i tak jest lepszy od poprzednich dwóch, więc postęp jest. Zamiast do dwóch zwycięstw mogłoby być do trzech, ale tragedii nie ma.

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6918
Odp: Kształt rozgrywek siatkarskich w Polsce
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwca 25, 2017, 10:14:09 am »
To jest jak w pewnej anegdocie:
Przyszedł Mosze do rabina i się skarży:
- Rebe, ja już nie wytrzymuję w domu: żona, dzieci, niewygodnie, wszędzie ruch i hałas.
- To kup sobie kozę i trzymaj ją w mieszkaniu.
Po pewnym czasie Mosze wraca do rabina.
- Rebe, jest jeszcze gorzej. Ta koza... Nie da się wytrzymać - wszystko niszczy, brudzi, meczy. Żadnej wygody w domu: ani dla mnie, ani dla żony, ani dla dzieci.
- To sprzedaj kozę.
Po pewnym czasie Mosze wraca do rabina.
- Rebe, doskonała rada. Nareszcie spokój. Tylko żona i dzieci. I wszystkim jest wygodnie.
"Trzeba zmienić wiele, żeby wszystko zostało po staremu".
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

wog

  • Junior/-ka
  • ***
  • Wiadomości: 823
Odp: Kształt rozgrywek siatkarskich w Polsce
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwca 25, 2017, 10:57:13 am »
Na pomysł jak docenić zwycięzcę rundy zasadniczej jakiś czas temu wpadli Włosi. Wystarczy z tego pomysłu skorzystać - zwycięzca RZ ma zagwarantowany udział w LM.

Chciałbym, żeby mi ktoś podał JEDEN argument za tym, że jakikolwiek inny system wyłaniania mistrza Polski jest lepszy od PO (1-8, 2-7, 3-6, 4-5, półfinały i finały) do co najmniej TRZECH wygranych. JEDEN ARGUMENT!!!

Później możemy porozmawiać o zyskach z TV, zarabianiu na siatkówce.... Wcześniej to dyskusja bezsensowna.

A :)

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 5370
  • Semper fidelis
Odp: Kształt rozgrywek siatkarskich w Polsce
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwca 25, 2017, 11:44:47 am »
Popieram przedmówcę. Prosty system rozgrywek. 12 zespołów, po rundzie zasadniczej zwycięzca ma miejsce w Lidze Mistrzów. Później play off 1-8 do 2 wygranych. Pierwszy mecz u słabszego, drugi i ewentualnie trzeci w kolejnym tygodniu u silniejszego. Przegrywający odpada a o miejscu w rozgrywkach decyduje wyższe miejscem po rundzie zasadniczej. Półfinał do 3 wygranych. Gramy zaczynając u tego, który był wyżej po rundzie zasadniczej i co mecz się zmieniamy.
Finał do 3 wygranych też na przemian.
Może kiedyś dojdziemy do systemu do 4 wygranych. Gramy cały kwiecień, a jak coś to 9 mecz gramy 3 Maja na neutralnym gruncie. Mecze gramy po dwa w danym mieście. Czyli w sobotę i niedzielę i w następnym tygodniu zmiana gospodarza.

Runda zasadnicza to okres od października do połowy lutego, część meczów grana w środy. Ćwierćfinały to luty, półfinały to marzec a finały to kwiecień.

Play out gramy do 3 zwycięstw. Grają zespoły z miejsc 9-12. Najsłabszy odpada, przedostani gra baraż. Wygranii z play out nie grają o miejsca 9 i 10.

Mecz o superpuchar będzie meczem w rundzie zasadniczej z dodatkowym smaczkiem w postaci tego trofeum.

Dla zespołów grających w pucharach limit obcokrajowców podnosi się z 3 do 4. Tym sposobem każdy zespół będzie chciał w pucharach zagrać. Nie ma czegoś takiego, jak okienko transferowe dla zawodników z poza ligi. Można ich kontraktować przez całe rozrywki. Natomiast wewnątrz ligi transfery są możliwe do końca rundy zasadniczej. I zawodnik może zmienić klub tylko raz w danym sezonie.

Wprowadzimy podobnie jak w piłce podręcznik licencyjny, w którym jasno wypiszemy kryteria organizacyjne i finansowe. Co roku będzie audyt finansowy przez wspólnego audytora wygranego przez ligę. Hala minimum na 3 tys osób, jeżeli ktoś z obecnych nie spełnia to daje mu się czas aby dostosował się. Max 5 lat. Nowe zespoły jeżeli awansują z pierwszej ligi wskazują halę na 3 tys w której będą grać. Za zaległości wobec zawodników lub tranerów klub w kolejnym sezonie dostaje punkty minusowe. Jeżeli w kolejnym roku ich nie spłaci jest degradowany. 3 miesięczne zaległości dają prawo zawodnikowi rozwiązać kontrakt.

Wprowadzamy budżet na poziomie min. 3 mln PLN , który co roku będzie rósł do poziomu 5 mln PLN w roku docelowym. Może być co 500 tyś. na sezon. Wprowadzamy także sallary cup. Pensje zawodników nie mogą przekroczyć 60 procent budżetu klubu. Taki warunek powinien zapewnić dobre funkcjonowanie klubu. Klubu nie muszą szkolić i prowadzić grup młodzieżowych.

Transmisję w TV robimy z meczów gdzie jest 70 % zapełnienia hali. Hit kolejki jest także transmitowany na antenie ogólnopolskiej. Może być TV 4  lub Super Polsat. Mecze nie telewizyjne transmitowane są w internecie.


Ostatnia kolejka rundy zasadniczej jest grana o tej samej porze.

Tak ja widzę siatkówkę zawodową w Polsce.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 25, 2017, 12:52:51 pm wysłana przez A :) »

wog

  • Junior/-ka
  • ***
  • Wiadomości: 823
Odp: Kształt rozgrywek siatkarskich w Polsce
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwca 25, 2017, 13:38:55 pm »
Odkładając na bok "atrakcyjność rozgrywek", "dobra wspólnego" itd., biorąc pod uwagę tylko aspekt czysto sportowy, jedno mnie w tym wszystkim zastanawia - czym się kierowali prezesi poszczególnych drużyn, patrząc nawet tylko na swój partykularny interes, głosując za takim systemem rozgrywek? Dla kogo on jest korzystny?

Dla najsłabszych drużyn?
One i tak będą walczyły o utrzymanie, a nuż przy dobrym sezonie byłaby szansa załapać się na ósme miejsce i co najmniej jeden dodatkowy mecz u siebie z topową europejską drużyną.

Dla drużyn potencjalnie ze środka tabeli?
Łatwiej jest się załapać do ósemki niż do szóstki grającej w PO. A dodatkowo już widzę jak kilka drużyn po 2/3 sezonu będzie grało o nic bo spadek im nie zagrozi a na szóstkę będą niewielkie szanse.

Dla teoretycznie najmocniejszych drużyn?
Patrząc na składy drużyn, żadna przed sezonem nie może być pewna nie tylko zajęcia miejsca w pierwszej dwójce po SZ ale nawet w pierwszej szóstce.
Czy pierwsza i druga drużyna po SZ jak będzie miała 2-3 tygodnie przerwy na wyłonienie rywali, to będzie to dla niej handicap przed meczami półfinałowymi czy wręcz przeciwnie?
A dla sponsorów najmocniejszych drużyn będzie korzystne jak one znikną z mediów na 2-3 tygodnie bo... mają "nagrodę" za udany sezon zasadniczy?
Sorry, miało być tylko o aspekcie czysto sportowym...

Totalny gniot. Kolejny.
A za rok znowu wszyscy będą zachodzić w głowę kto to wymyślił i nam podrzucił...

Piotras

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 1942
Odp: Kształt rozgrywek siatkarskich w Polsce
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwca 25, 2017, 20:18:20 pm »
Działacze myślą myślą a dobry, sprawiedliwy system już dawno działa we Włoszech. Zwycięzca rundy zasadniczej ma awans do LM, później gramy normalne play-off w których przegrany odpada i liczy się miejsce po rundzie zasadniczej, czyli nie gramy np. spotkań 5-8 tylko decyduje kolejność po rundzie zasadniczej.
Play-off do 3 wygranych, można rozważyć czy nie wprowadzić handicap za miejsce w rundzie zasadniczej w postaci 1 zwycięstwa dla drużyny na wyższym miejscu.

I to byłoby na tyle. Jest po co walczyć w rundzie zasadniczej i są play-off czyli najbardziej emocjonalny fragment sezonu. Mistrzem kraju zostaje zespół który wygra ostatnie spotkanie.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6918
Odp: Kształt rozgrywek siatkarskich w Polsce
« Odpowiedź #96 dnia: Czerwca 25, 2017, 23:40:27 pm »
Nie przesadzajmy z wagą rundy zasadniczej. Czy historia sportu zna zespół, który odpuścił RZ po to, żeby z ostatniego miejsca zaatakować w play-off? Raz na 100 lat może się zdarzyć taka sensacja. No to niech +L ma sobie taką sensację za 50 lat. Z pewnością jej to nie zaszkodzi. Może nawet pomoże.
Ktoś zapomina, że najlepsze drużyny klubowe nie mają sezonu przygotowawczego, bo są złożone z reprezentantów różnych krajów. Te słabsze mają sezon przygotowawczy. Dla silniejszych RZ jest tym "okresem przygotowawczym" i niech tak będzie.
Amerykanie są przesadnie wrażliwi na punkcie sprawiedliwości w sporcie. Jakoś tam nikt nie ma wątpliwości co do wstępnego jedynie charakteru RZ, a u nas zapanował jakiś fioł na tym punkcie. I to w najbardziej zespołowej z gier, wymagającej długiego przygotowania.
Odbieram ten cyrk jako prywatne fanaberie pana Czayki, który wyskoczył z durnowatą propozycją i jakoś chciał "wyjść z twarzą" z sytuacji, którą sam spowodował. Więcej takich menago, to z pewnością wrócimy do świetlic.
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

Pisar

  • SSPS Resovia
  • Kadet/-ka
  • *
  • Wiadomości: 477
Odp: Kształt rozgrywek siatkarskich w Polsce
« Odpowiedź #97 dnia: Czerwca 26, 2017, 09:08:31 am »
Runda zasadnicza jest niesamowicie ważna. Jeżeli chcemy aby liga finansowała się sama, musimy pamiętać, że w rundzie tej jest 240 spotkań, które należy sprzedać kibicom w halach i przed telewizorami. Playoff to jest wisienka na torcie jakim jest sezon zasadniczy. Zrozumiałe jest, że chcemy aby była ona jak najbardziej okazała, najsmaczniejsza, ale z drugiej strony nie możemy traktować jej jako jedynej wartości ligi, bo okaże się, ze zamiast tortu z wisienką, otrzymamy worek wiśni i starą drożdżówkę.

Pamiętajmy, że play offy to nie więcej niż 35 meczy (przy założeniu, że gramy ośmiozespołowe do trzech zwycięstw i przegrany odpada). Zgodzę się, że to najbardziej emocjonująca część sezonu, ale nie powinniśmy mówić że 90% meczy to "okres przygotowawczy". Pod żadnym pozorem nie stać nas na to.
Musi być jasny sygnał, że sezon zasadniczy jest BARDZO ważny, bo inaczej zostanie zdeprecjonowany, tak jak został zdeprecjonowany Puchar Polski, któremu zabrano należącą się mu rangę, poprzez likwidację możliwości awansu zwycięzcy do Ligi Mistrzów.
Obecnie trofeum to u większości kibiców nie budzi dużych emocji, przez co wartość całego cyklu, łącznie turniejem finałowym jest znacznie, znacznie mniejsza, niźli miało to miejsce kilka lat temu.
Uważam, że władze europejskiej siatkówki, utłukły ten ciekawy turniej w nie tylko naszym kraju, ale podejrzewam, że także w innych.


leon

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 2251
  • Czas wracać na Wyspiańskiego 22
Odp: Kształt rozgrywek siatkarskich w Polsce
« Odpowiedź #98 dnia: Czerwca 26, 2017, 10:05:26 am »
Odkładając na bok "atrakcyjność rozgrywek", "dobra wspólnego" itd., biorąc pod uwagę tylko aspekt czysto sportowy, jedno mnie w tym wszystkim zastanawia - czym się kierowali prezesi poszczególnych drużyn, patrząc nawet tylko na swój partykularny interes, głosując za takim systemem rozgrywek? Dla kogo on jest korzystny?

Dla najsłabszych drużyn?
One i tak będą walczyły o utrzymanie, a nuż przy dobrym sezonie byłaby szansa załapać się na ósme miejsce i co najmniej jeden dodatkowy mecz u siebie z topową europejską drużyną.

Dla drużyn potencjalnie ze środka tabeli?
Łatwiej jest się załapać do ósemki niż do szóstki grającej w PO. A dodatkowo już widzę jak kilka drużyn po 2/3 sezonu będzie grało o nic bo spadek im nie zagrozi a na szóstkę będą niewielkie szanse.

Dla teoretycznie najmocniejszych drużyn?
Patrząc na składy drużyn, żadna przed sezonem nie może być pewna nie tylko zajęcia miejsca w pierwszej dwójce po SZ ale nawet w pierwszej szóstce.
Czy pierwsza i druga drużyna po SZ jak będzie miała 2-3 tygodnie przerwy na wyłonienie rywali, to będzie to dla niej handicap przed meczami półfinałowymi czy wręcz przeciwnie?
A dla sponsorów najmocniejszych drużyn będzie korzystne jak one znikną z mediów na 2-3 tygodnie bo... mają "nagrodę" za udany sezon zasadniczy?
Sorry, miało być tylko o aspekcie czysto sportowym...

Totalny gniot. Kolejny.
A za rok znowu wszyscy będą zachodzić w głowę kto to wymyślił i nam podrzucił...

W zasadzie trudno doszukać się logiki w systemie...wymyślonym na potrzeby przyszłego sezonu. No może poza pomysłem zmniejszenia ligi o dwie drużyny. Ja cały czas mam nadzieję, że nie jest to wersja już "zaklepana". A jeśli jest...
...to faktycznie szkoda tracić czas na jakieś dyskusje o reformie ligi w dłuższej perspektywie. Do tematu będzie można wrócić, jak sięgniemy poziomu zerowego i trzeba będzie zaczynać wszystko od początku. Tyle tylko, że wtedy dyskusja będzie już o zupełnie innych kryteriach...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 26, 2017, 10:11:04 am wysłana przez leon »

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6918
Odp: Kształt rozgrywek siatkarskich w Polsce
« Odpowiedź #99 dnia: Czerwca 26, 2017, 10:14:25 am »
Możemy się zgodzić, że wszystko jest bardzo ważne, ale nie oszukujmy się: rzeczywistość jest taka, że dolna połowa tabeli odstaje od górnej połowy tabeli w sposób rażący. Kibice mocnych klubów traktują RZ jako "rozgrzewkę" przed play-off. Raczej zaprzątnięci są europejskimi pucharami niż meczami z KS Tęcza. I słusznie. Kibice słabszych zespołów traktują RZ niezmiernie poważnie, bo jest to dla nich jedyna okazja "zobaczenia" Skry, Zaksy, Resovii czy JW i doczekania się sensacji. I to też jest słuszne.
Celem RZ jest wzmocnienie słabszych. I niech tak pozostanie. Nie róbmy problemu z tego, ze RZ ma taki cel, jaki ma, bo się zakałapućkamy w szukaniu kwadratowych jaj.
Jakoś nie przyszło mi do głowy, by głaskać Resovię za słabą grę w RZ. "Forma przyjdzie na play-off" jest zwykłym dorabianiem ideologii do faktów. Pewno, ze nie oczekuję fajerwerków od zawodników, którzy odbyli z sobą 4 treningi, ale to nie znaczy, ze mogą oni położyć lagę na mecze RZ.
A jeśli ktoś nie lubi oglądać meczów "o nic", to niech poczeka na play-off. Z pewnością kupi bilet.
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.