Autor Wątek: Transfery. Plotki, spekulacje i marzenia  (Przeczytany 109451 razy)

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6918
Odp: Transfery. Plotki, spekulacje i marzenia
« Odpowiedź #150 dnia: Maja 15, 2018, 09:03:59 am »
Nie jest to takie romantyczne, ani (tym bardziej) archaiczne. Powiem więcej: powinien to być "model docelowy".
Co musiałoby się stać?
Przede wszystkim Kędzierski, Śliwka, Filip, Depowski,... musieliby się pogodzić z tym, że ich pierwszym miejscem w Resovii będzie ławka rezerwowych. Dopóki młodsi "muszą grać" taki model wydaje się mało realny. Nie mam tu na myśli tych konkretnych nazwisk. Chodzi o zjawisko. Depowski, żeby zluzować Achrema, musiałby ze 2 - 3, a może nawet 4 sezony godzić się z rolą zastępcy Achrema. Zakres tego "zastępstwa" z pewnością by się zwiększał, ale tylko stopniowo.
"Muszą grać, bo trening nie zastąpi meczu" - fajna teoria (i nawet prawdziwa) dla klubów - średniaków i dla ligi, w której brakuje naprawdę dobrych zawodników. W lidze, w której jest wielu dobrych zawodników nikt nie "musi grać"i  do grania trzeba się przebić przez bardzo mocną konkurencję.
Dziś taki "model" jest mało realny. Nie tak dawno temu na ławce Skry siedzieli reprezentanci Polski. Kurek i Jarosz pracowali na grę w I składzie. Kurkowi się udało.
----------------------------------
Moim zdaniem, nie jest problemem "sposób budowania" składu przez Resovię. Ten "sposób" jest wymuszony realiami. Jeszcze niedawno przez całą Polskę przechodził wielki lament, że "Śliwka siedzi na ławce Resovii, a niekiedy nawet na trybunach". I nikt nie widział, jaką Śliwka ma w klubie konkurencję i że nie potrafił się przebić. A przecież miał szansę. Po prostu było dla Olka za wcześnie. Nie dał rady. Nie było w tym ani nic złego, ani nic nienaturalnego.
« Ostatnia zmiana: Maja 15, 2018, 09:18:43 am wysłana przez repres1 »
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

gregy69

  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 453
Odp: Transfery. Plotki, spekulacje i marzenia
« Odpowiedź #151 dnia: Maja 15, 2018, 09:43:36 am »
Za to pretensja o to, że AR nie stanęła na wysokości zadania i nie spowodowała powrotu Ahrema na stare śmieci to już trochę inna sprawa.

Pojawia się coraz więcej głosów w podobnym klimacie. To ja mam pytanie... A niby jak Resovia ma ściągnąć Alka na stare śmieci ? Jako trzeciego zagranicznego przyjmującego ? Kogo mamy wypożyczyć, żeby zrobić miejsce Alkowi : Rossarda czy Szerszenia ? Nicolas ma moim zdaniem większe papiery na granie niż Jaeschke, który właśnie podpisał kontrakt z Trentino. Zarwałem nockę i oglądałem go w turnieju finałowym NCAA przeciwko jego późniejszym zwycięzcom. Mimo, że rozgrywał już lepsze mecze, to moim zdaniem prezentuje poziom Sandera, gdy ten kończył z siatkówką uniwersytecką. Przyjście Szerszenia to nie żaden majstersztyk naszego scautingu, tylko ten chłopak jeszcze kilka lat temu zamarzył sobie, że będzie grał w Resovii. Właśnie w Resovii. Ilu młodych chłopaków prezentujących jego poziom ma takie marzenie ? Przecież szukamy ludzi z Resoviackim charakterem, z przywiązaniem do barw. Trafia nam się taki ktoś w najczystszej postaci i mamy mu teraz powiedzieć: chłopcze, to pograsz sobie teraz rok w Zawierciu albo innym Będzinie na wypożyczeniu... no bo wiesz... Alek.
Łatwo się formułuje takie postulaty. Tylko trzeba pomyśłeć o możliwościach. Alek, razem z Jochenem to moi ulubieńcy. To bezsprzecznie ikony naszego klubu. Smutno mi, że ich już nie ma, ale taka jest kolej rzeczy w profesjonalnym sporcie.  Alek to przeszłość Resovii, piękna, ale przeszłość... Szerszeń to przyszłość... Trudno się dziwić, że klub stawia na przyszłość.

jupi_1991

  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 368
Odp: Transfery. Plotki, spekulacje i marzenia
« Odpowiedź #152 dnia: Maja 15, 2018, 10:46:44 am »
Wymagamy od zarządu, trenera i graczy profesjonalizmu zatem zaprzestańmy myśleć o kompletowaniu składu w kontekście sentymentów. Nic do Alka nie mam jak i do innych graczy którzy jak grali to oddawali serce na parkiecie za sukcesy Resovii, ale ile można już słuchać o tym, że szkoda odejścia Jochena, Lukasa, czy Alka. Resovia to taki klub gdzie jak nie grasz na odpowiednim poziomie to niestety ale trzeba liczyć się z odejściem z drużyny. I tu już rola klubu aby takowe odejścia i pożegnania miały również odpowiednią oprawę.

Taki jest obecnie profesjonalny sport i wiedzą o tym zarówno gracze jak i osoby zarządzające drużynami.

Chcemy opierać skład na graczach którzy już nie prezentują odpowiedniej dyspozycji sportowej? Proszę bardzo, ale później też nie narzekajcie na Kowala czy drużynę, że grają słabo... bo będziecie się łudzić że ktoś nagle powróci do swojej formy z dawnych lat.

pewniak

  • miNumXD
  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 344
    • Prime ?asual Dating - Verified Damsels
Odp: Transfery. Plotki, spekulacje i marzenia
« Odpowiedź #153 dnia: Maja 15, 2018, 11:00:28 am »
Przecież szukamy ludzi z Resoviackim charakterem, z przywiązaniem do barw.
To jest podstawa Mojej koncepcji budowania zespołu. Ale nie chodzi tu o popadanie ze skrajności w skrajność. Nie każdy wychowanek musi mieć ten charakter, nie każdy wychowanek musi chcieć tu grać i nie każdy musi to robić przez całą swoją karierę.
Mój model funkcjonowałby w oparciu o zawodników, którzy grając u nas jakiś czas złapaliby synergię z miastem, kibicami i klubem. To oni byliby szkieletem klubu. Takimi zawodnikami byli Achrem, Ignaczak, Nowakowski, Perłowski, Schoeps, Tichacek, Lotman. Mogliby nimi być też Grozer, Redwitz, Hernandez, Oivanen, Ivovic, Ilic, Łuka... Być może co do kilku się pomyliłem, bo może źle ich odbieram/łem. Są to zawodnicy, którzy wcześniej osiągali swoje sportowe sukcesy w wielu klubach i Resovia stawała się dla nich miejscem, gdzie mogliby chcieć zapuścić korzenie (wielu z nich tak zrobiło).
Tak jak kiedyś pisałem w kontekście Tichacka - tacy zawodnicy z każdym rokiem byliby "tańsi" ponieważ ich chęć pozostania w jednym miejscu z rodziną kompensowałaby im różnice w kontraktach gdzie indziej.

No dobra. Ktoś powie - mielibyśmy geriatrię. Nie, ponieważ te luki, które byśmy mieli... "luki", czyli pojedyncze wolne miejsca, zajmowaliby młodzi gniewni. A przez młodych gniewnych rozumiem zarówno wychowanków, jak i dorastające gwiazdy światowego formatu. Ci młodzi przychodziliby do starych wyjadaczy, przynosiliby iskrę i zapewne wylatywaliby po sezonie lub dwóch. Ale być może po paru latach by wrócili, gdyby wiedzieli, ze drzwi są dla nich otwarte.

Fundamentem w mojej filozofii nie jest "kupienie" drużyny na medal. Jest nim Zbudowanie  Drużyny. Wyniki tej drużyny są wypadkową tego działania.

leon

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 2251
  • Czas wracać na Wyspiańskiego 22
Odp: Transfery. Plotki, spekulacje i marzenia
« Odpowiedź #154 dnia: Maja 15, 2018, 11:41:46 am »
Dlatego sprowadzam problem do polityki klubu...szeroko pojętej, bo czy my mamy w ogóle jakiś model budowania drużyny/zespołu?

gregy69

  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 453
Odp: Transfery. Plotki, spekulacje i marzenia
« Odpowiedź #155 dnia: Maja 15, 2018, 11:45:24 am »
Fundamentem w mojej filozofii nie jest "kupienie" drużyny na medal. Jest nim Zbudowanie  Drużyny. Wyniki tej drużyny są wypadkową tego działania.

Fajna idea. A znasz jakiś przykład, że komuś się to udało ? Mówię o zespołach, które grają o jakieś sensowne cele. Ja nie znam takiego przykładu, ani na naszym krajowym podwórku, ani w świecie. I nie są temu winne ani kluby, ani zawodnicy. Winny jest system transferowy, a raczej jego brak. Nikt nie ma interesu w wychowywaniu młodych, którzy za rok czy dwa odchodzą z klubu za darmo. Resovia, akurat chyba jako jedyna próbowała zbudować ten system. I poległa. Bo polec musiała. Mimo całkiem niezłej pracy z młodzieżą, jedynym zawodnikiem, który jest rzeszowianinem to Masłowski. Cała reszta "wychowanków" to gracze z inncyh rejonów Polski czy regionu, z ktorymi podpisano umowy, gdy byli jeszcze dziećmi (Lemański, Śliwka, Dryja). Drugim "krajanem" byłby Kędzierski, którego przegrana rywalizacja z wspomnianym przez Ciebie  "tanim" Tichackiem, skłoniła do olania wierności barwom klubowym i spróbowania sił w świecie, gdzie wg niego samego, więcej pogra.
« Ostatnia zmiana: Maja 15, 2018, 11:47:04 am wysłana przez gregy69 »

pewniak

  • miNumXD
  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 344
    • Prime ?asual Dating - Verified Damsels
Odp: Transfery. Plotki, spekulacje i marzenia
« Odpowiedź #156 dnia: Maja 15, 2018, 11:45:28 am »
Dlatego sprowadzam problem do polityki klubu...szeroko pojętej, bo czy my mamy w ogóle jakiś model budowania drużyny/zespołu?
Model jest/był - oparcie drużny o wychowanków. Repres kilka razy pisał, że ta filozofia się nie obroniła. Mam nadzieję, że cytował w ten sposób odczucia i stanowisko klubu, a nie tylko swoje własne i faktycznie coś się zmieni w fundamentach.

pewniak

  • miNumXD
  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 344
    • Prime ?asual Dating - Verified Damsels
Odp: Transfery. Plotki, spekulacje i marzenia
« Odpowiedź #157 dnia: Maja 15, 2018, 11:47:56 am »
Fajna idea. A znasz jakiś przykład, że komuś się to udało ? Mówię o zespołach, które grają o jakieś sensowne cele. Ja nie znam takiego przykładu, ani na naszym krajowym podwórku, ani w świecie. I nie są temu winne ani kluby, ani zawodnicy. Winny jest system transferowy, a raczej jego brak. Nikt nie ma interesu w wychowywaniu młodych, którzy za rok czy dwa odchodzą z klubu za darmo. Resovia, akurat chyba jako jedyna próbowała zbudować ten system. I poległa. Bo polec musiała. Mimo całkiem niezłej pracy z młodzieżą, jedynym zawodnikiem, który jest rzeszowianinem to Masłowski. Cała reszta "wychowanków" to gracze z inncyh rejonów Polski czy regionu, z ktorymi podpisano umowy, gdy byli jeszcze dziećmi (Lemański, Śliwka, Dryja). Drugim "krajanem" byłby Kędzierski, którego przegrana rywalizacja z wspomnianym przez Ciebie  "tanim" Tichackiem, skłoniła do olania wierności barwom klubowym i spróbowania sił w świecie, gdzie wg niego sameo, więcej pogra.
Ale nie czytałeś mnie uważnie :) Napisałem, że trzon drużyny stanowią zawodnicy, którzy mają za sobą etap "młody z potencjałem". Resoviakiem z krwi i kości nie musi być zawodnik urodzony w szpitalu na górce.

dzidek

  • Junior/-ka
  • ***
  • Wiadomości: 816
  • Im mniej ludzie myślą, tym więcej mówią!
Odp: Transfery. Plotki, spekulacje i marzenia
« Odpowiedź #158 dnia: Maja 15, 2018, 11:59:33 am »
Ale fajny ten filmik z Rafą, w związku z Jego powrotem https://youtu.be/8tXNRLhT77w
Aż się trochę ciary pojawiły  ;)

A :)

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 5370
  • Semper fidelis
Odp: Transfery. Plotki, spekulacje i marzenia
« Odpowiedź #159 dnia: Maja 15, 2018, 16:44:28 pm »
@Gragy69

Z całą nadzieją, jaka pokładamy w Szerszeniu to nie jest gracz do pierwszego składu Resovii. To ciągle junior, uzdolniony ale junior. I dla niego w pierwszej kolejności liczyć powinno się granie. I jak dla mnie to pierwszy kandydat do wypożyczenia. W Szczecinie u Mieszka miałby szansę pograć. Więcej niż w Resovii. Natomiast Alek do rywalizacji z Tibo. I niech wygra lepszy.

Szerszeń to melodia przyszłości. Przeskok z ligi amatorskiej do zawodowej to ogromny krok na przód. Oczywiście, na taką perełkę trzeba chuchać i dmuchać. Dlatego trzeba mu przedstawić plan na niego. Dwa lata gry w słabszych klubach i powrót do Resovii aby walczył o skład.