Autor Wątek: Historia Resovii - komentarze  (Przeczytany 99982 razy)

lolo

  • SSPS Resovia
  • Kadet/-ka
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Historia Resovii - komentarze
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 23, 2009, 17:24:27 pm »
...A propos tamtych lat to chce przypomnieć  w sumie fajną historię, która pasuje do wątku kibicowskiego na forum, o tym jak w lutym 1987 roku Arek Czapor, wtedy gwiazda nr 2 naszego zespołu, etatowy reprezentant Polski, 201 centymetrowy środkowy bloku (przydałby się dziś!) został najpopularniejszym sportowcem Polski miesiąca, w głosowaniu telefonicznym zorganizowanym przez Telewizje Polska (innej nie było). Takie prawie ?audiotele?. Prawie bo po wykręceniu numeru rozmawiało się z żywą panną i po prostu mówiło na kogo się głosuje. Pamiętam jak zadzwoniłem to ona do mnie: ? Na Czapora. Pewnie pan z Rzeszowa? Tak? Cały Rzeszów do nas dziś dzwoni!?. Tak, to była wspaniała spontaniczna mobilizacja kibiców Sovii i to w czasach grubo przed internetowych, gdy nie było ani forum, ani telefonów komórkowych,ani sms-ów, itp. Ja np. żeby zadzwonić musiałem iść do roboty ojca (a głosowanie było w niedzielę) bo w domu telefonu nie mieliśmy. Takie czasy!

Oto wywiad z Arkiem Czaporem z 1987 roku z tychże wyborów na sportowca stycznia ;)

http://img687.imageshack.us/img687/6458/img036b.jpg

Też to pamiętam dokładnie. ;)
Siedziałem przed tv i kibicowałem Czaporowi i Zielinskiemu
Fajny artukuł gdzieś już go czytałem :D

kasia84

  • Moderator
  • Senior/-ka
  • *
  • Wiadomości: 1282
Odp: Historia Resovii - komentarze
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 23, 2009, 21:45:27 pm »
Fajny artukuł gdzieś już go czytałem :D

Lolek to twoja zasługa, że go teraz możemy poczytać ;)

lolo

  • SSPS Resovia
  • Kadet/-ka
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Historia Resovii - komentarze
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 13, 2010, 13:24:32 pm »


http://www.pressmedia.com.pl/sn/index.php?option=com_content&task=view&id=14104&Itemid=40


    Kibice Cracovii: Resovia fałszuje historię!



Kibice w Rzeszowie mogą z dumą mówić, że Resovia to najstarszy klub w Polsce RZESZÓW. Cracovia musi przełknąć gorzką pigułkę, bo w świetle zebranych materiałów okazuje się, że to Resovia jest najstarszym istniejącym klubem w Polsce
Kibice Cracovii Kraków ogłaszają wszem i wobec, że to ich klub powstały w 1906 roku jest najstarszym w Polsce. Przy okazji na internetowej encyklopedii Cracovii, tworzonej przez fanów tego zespołu nazywają Resovię fałszerzami historii, twierdząc, że rzeszowski klub powstał w 1909 roku. - Bez wątpienia na rozwój piłki nożnej w Polsce miały największy wpływ ośrodki we Lwowie i Krakowie, ale to Resovia jest najstarszym klubem - wyjaśnia dr hab. Stanisław Zaborniak z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który dokładnie zbadał historię powstania Resovii.

Gdy zadzwoniliśmy do krakowskiego klubu usłyszeliśmy odpowiedź, która funkcjonuje w całej Polsce. - Jesteśmy najstarszym działającym klubem - wyjaśnia Przemysław Urbański, rzecznik prasowy Cracovii. Urbański zaznaczył jednak, że nie chce wchodzić w spory kibicowskie na linii Rzeszów - Kraków. Na koniec rozmowy dodał jednak, że w klubie mają dokumenty potwierdzające powstanie klubu w 1906 roku.

Nawet w Krakowie przyznawali, że Resovia jest najstarsza

Zaborniak twierdzi jednak, że niedawno znalazł wydanie krakowskiego czasopisma, które w 1931 roku pisało o 25-leciu Resovii Rzeszów. - Daty by się zgadzały, bo jeżeli Resovia jest z 1905 roku, to powinna obchodzić 25-lecie w 1931 roku, a nie rok wcześniej - wyjaśnia. Dodatkowo jako potwierdzenie daty założenia klubu w 1905 roku dochodzi monografia Pogoni Lwów, która wymienia w tym roku powstanie rzeszowskiego klubu. Co w takim razie z rejestracją klubów? Zaboroniak przyznaje, że Resovia, Cracovia oraz Wisła Kraków nie musiały formalnie rejestrować się w sądzie podczas zaboru austriackiego. - Klub musiał jedynie zgłosić działalność na policji i Resovia dokonała tego w 1905 roku - wyjaśnia.

Wiadomo, że Cracovia ma więcej sukcesów na swoim koncie niż Resovia, ale bez wątpienia nikt nie odbierze Resovii tego, że jest najstarszym klubem w Polsce. Nie zmienią tego wpisy na różnych forach, ani zapewnienia działaczy Cracovii. Materiały, które zebrał do swojej książki dr hab. Stanisław Zaborniak dają pełne podstawy, do tego aby za datę powstania Resovii uważać 1905 rok.

Grzegorz Anton

Szoviak

  • Trener/-ka
  • *****
  • Wiadomości: 2520
  • G3
    • Z siatkówką przez życie
Odp: Historia Resovii - komentarze
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 13, 2010, 15:33:38 pm »
Widać teraz, że Cracovia ma po prostu zazdrosnych kibiców i nie mogą się z tym pogodzić, że to oni nie są najstarszym klubem w Polsce. Resovia to nie najstarszy klub w Polsce, Tylko NAJSTARSZA KRÓLOWA !!!

sliwaone

  • Junior/-ka
  • ***
  • Wiadomości: 769
  • D1
Odp: Historia Resovii - komentarze
« Odpowiedź #24 dnia: Maja 26, 2010, 22:41:49 pm »
http://naszdom.rzeszow.pl/siatka/?u_mid=0&u_lng=pl natafiłem przez przypadek na fajną stronę , dużo histori i zdjęć . Z ciekawostek niepokoi tylko zakładka "lista kontaktowa" gdzie są adresy i telefony - ochrona danych osobowych  ;D
Ale stronka ciekawa

kasia84

  • Moderator
  • Senior/-ka
  • *
  • Wiadomości: 1282
Odp: Historia Resovii - komentarze
« Odpowiedź #25 dnia: Lipca 30, 2010, 15:52:46 pm »
Ciekawy artykuł ukazał się dziś w SN o dawnej Rzeszowskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego. Za tydzień kolejna jego część.


kasia84

  • Moderator
  • Senior/-ka
  • *
  • Wiadomości: 1282
Odp: Historia Resovii - komentarze
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpnia 16, 2010, 16:10:56 pm »
Kolejne części wspomnień o byłych siatkarzach rzeszowskiego SMS-u







« Ostatnia zmiana: Sierpnia 20, 2010, 13:59:00 pm wysłana przez kasia84 »

dzuzka86

  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 167
Odp: Historia Resovii - komentarze
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpnia 19, 2010, 12:14:04 pm »
 ;D "Pieczonkin" i "Kozło" (takie ksywy mieli u nas) to również moi krajanie!!! bywałam jako dziecko na ich pierwszych meczach w siatkówkę jeszcze w naszej wspólnej szkole nr. 6 w Gorlicach ;). od zawsze wiedzieliśmy, że chłopaki się wybiją i będzie o nich głośno. "Pieczonkin" to mój sąsiad z bloku obok, jest ciekawie jak odwiedza swoich rodziców.
ci dwaj faceci to tzw. DEBEŚCIAKI  ;D 
pozdrawiam
etatowy CLOV(N)IAK ;)))

pawelunio89

  • Młodzik/-czka
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Historia Resovii - komentarze
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 02, 2011, 21:38:13 pm »
Witam piszę pracę licencjacką na temat "Sponsoring w sporcie w opinii kibiców Asseco Resovii" i potrzebuję literatury o historii klubu, jeśli ktoś zna jakieś tytuły i wie gdzie można je zdobyć proszę o odpowiedź.
Jak na razie znalazłem:
-"60 lat podkarpackiej siatkówki" Andrzeja Kosiorowskiego i Andrzeja Kowala
-"Resovia: 1905-2000" Andrzej Kosiorowski
-"zarys dziejów klubu sportowego Resovia 1905-1944" Stanisław Zabornik
Wszystkie te pozycje są dostępne w bibliotece Uniwersytetu.
I czy ktoś wie gdzie mogę zdobyć książkę Krzysztofa Mecnera "80 lat polskiej siatkówki"? 

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6930
Odp: Historia Resovii - komentarze
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 02, 2011, 21:49:40 pm »
Mam "Resovia" Lesława Grzegorczyka, Mariana Kadowa i Albina Małodobrego i malutką książeczkę Zdzisława Krawczyka "Siatkówka Miasta Rzeszowa 1937-1967" (właściwie to składa się jedynie z nazwisk siatkarzy rzeszowskich klubów , ale nie użyczam, bo książki użyczane nie wracają.
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.