Autor Wątek: Finał Mistrzostw Polski - Kraków ?  (Przeczytany 7359 razy)

tomi92

  • Junior/-ka
  • ***
  • Wiadomości: 902
Finał Mistrzostw Polski - Kraków ?
« dnia: Września 25, 2014, 12:41:45 pm »
Mam wrażenie że po sukcesie jakim były MŚ w Polsce, niektórych włodarzy ligi ponosi. Co gorsza w złym kierunku. Od razu zapraszam do lektury, moje osobiste zdanie jest takie że to bardzo zły pomysł oby nie przetrwał.
http://www.przegladsportowy.pl/siatkowka/plusliga,siatkowka-final-plusligi-w-arenie-krakow,artykul,504933,1,897.html


« Ostatnia zmiana: Września 25, 2014, 12:44:59 pm wysłana przez tomi92 »

KChudz

  • Trener/-ka
  • *****
  • Wiadomości: 2772
  • C4_R8_M6
Odp: Finał Mistrzostw Polski - Kraków ?
« Odpowiedź #1 dnia: Września 25, 2014, 13:06:56 pm »
Fatalny pomysł. We Włoszech był taki Volley Day i zrezygnowano z niego. Trzy mecze w hali neutralnej to problemy nie tylko transportowe, ale również czasowe.

Myślę, że włodarze największych klubów - pretendentów do tytułu - nie pójdą dobrowolnie w tym kierunku.
Władze ligi mogą zdecydować inaczej, ale ...

W takich halach to powinny odbywać się finały PP, SuperPuchar i inne memoriały  8)

dk91

  • Trener/-ka
  • *****
  • Wiadomości: 2784
Odp: Finał Mistrzostw Polski - Kraków ?
« Odpowiedź #2 dnia: Września 25, 2014, 13:36:32 pm »
Skoro regulamin na ten rok stanowi, że mecze odbywają się w halach gospodarzy i gości, wystarczy, że jeden klub się nie zgodzi i jego protest powinien zostać uwzględniony. Np. Bielsko za tydzień zacznie krzyczeć, że nie zgadza się na finał w Krakowie  ;D

dafu

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 1072
Odp: Finał Mistrzostw Polski - Kraków ?
« Odpowiedź #3 dnia: Września 25, 2014, 13:51:21 pm »
Będąc na hali w Krakowie w czasie MS oczami wyobraźni widziałem jak 5000 miejsc jest biało-czerwone w walce o PP . Nie sądziłem ze te pomysły maja także władze PLS.  Ale nie o Mistrzostwo Polski.
Finał PP TAK finał MP NIE.

Paulina

  • Moderator
  • Junior/-ka
  • *
  • Wiadomości: 956
Odp: Finał Mistrzostw Polski - Kraków ?
« Odpowiedź #4 dnia: Września 25, 2014, 13:54:14 pm »
Fatalny pomysł. We Włoszech był taki Volley Day i zrezygnowano z niego. Trzy mecze w hali neutralnej to problemy nie tylko transportowe, ale również czasowe.

Myślę, że włodarze największych klubów - pretendentów do tytułu - nie pójdą dobrowolnie w tym kierunku.
Władze ligi mogą zdecydować inaczej, ale ...

W takich halach to powinny odbywać się finały PP, SuperPuchar i inne memoriały  8)

Pamiętając ubiegłoroczne dyskusje na temat miejsca PP i SP, południe Polski nie jest atrakcyjne marketingowo dla firmy Enea, która sponsoruje imprezy. Dlatego SP znów zawitał do Poznania.
Jednak zgadzam się, że Finały MP nie powinny się odbywać na neutralnych gruntach. Po to walczy się w rundzie zasadniczej o wyższe miejsce, by mieć choć formalny atut w postaci własnego boiska w decydujących bataliach sezonu. Poza tym z kibicowskiego punktu widzenia wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami, bo nie sądzę, by władze ligi wspaniałomyślnie nie sprzedawały na takie spotkanie biletów w "promocyjnych" cenach, nie zważając na to, że większość Kibiców posiada karnety, za które musieli zapłacić. Do tego doszłyby koszty dojazdu i ewentualnego noclegu. Ktoś tu chce się nieźle "zabawić" naszym kosztem...
Kocham Ją a Ona mnie!  Nigdy nie zostawię Jej!

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6941
Odp: Finał Mistrzostw Polski - Kraków ?
« Odpowiedź #5 dnia: Września 25, 2014, 19:34:45 pm »
Pomysł kontrowersyjny, ale warty przynajmniej rozważenia i dyskusji.
Żeby miało to sens, powinno się wybrać jedną z opcji:
1. rozgrywamy tylko jeden mecz finałowy albo
2. na neutralnej hali gramy piąty mecz finałowy (pod warunkiem, że do niego dojdzie).
Ten drugi wariant jest mało prawdopodobny, ale nie niemożliwy. Mało prawdopodobny, gdyż finał rzadko składa się z aż pięciu meczów. Z ostatnich 13 sezonów pięcioma meczami zakończyły się zaledwie 3 (2002/03, 2006/07 2012/13).  Czy byłoby to złe rozwiązanie? Myślę, że nie. W praktyce o zwycięstwie w finale nie decyduje atrybut własnej hali. Chyba nie było jeszcze takiego finału, w którym o zwycięstwie decydowały jedynie wygrane we własnej hali. Trzeba wygrywać u przeciwnika. Na niższym poziomie rywalizacji własna hala ma znaczenie. W finale to znaczenie jest małe, może nawet minimalne.
Co by było, gdyby w sezonie 2012/13 Zaksa zdecydowała się rozegrać V mecz finałowy w Spodku? Pojawiały się takie pomysły. Trybuny byłyby pełne (kibiców Resovii  :) ), w kasie klubu pojawiłoby się jakieś 500.000 - 700.000 zł dodatkowego grosza (bo bilety kosztowałyby pewnie ponad 50 zł), a efekt sportowy prawdopodobnie byłby ten sam. Tyle że mecz stałby się wydarzeniem ogromnej rangi. Same zyski, bez strat. 500.000 zł ekstra w kasie klubu to dodatek dla 2 bardzo dobrych zawodników na przyszły sezon.
Moim zdaniem warto byłoby zaryzykować organizację tylko jednego meczu finałowego. Jeden mecz w neutralnej hali. Widowisko na 15.000 kibiców mogłoby zwrócić na Polskę i polską ligę oczy całego siatkarskiego świata. To mogłoby zaprocentować. Sama nazwa "Asseco" mogłaby się rozejść po świecie w niespotykanych do tej pory rozmiarach. Czysty "zysk" dla naszego sponsora, a w konsekwencji (oby) dla klubu. Wygra lepszy. Szanse byłyby równe. Widowisko - przednie, medialne, być może historyczne. Jakoś nie mam obaw - bylibyśmy w zdecydowanej większości.
Gdyby miniony finał był zaplanowany jako jeden mecz....
Przypomnę wynik I meczu finałowego: Resovia Rzeszów - Skra Bełchatów   2:3   (31:29, 20:25, 20:25, 25:22, 12:15). Nie pomogła własna hala. Być może w zdobyciu tych kilku punktów zabrakło nie hali, ale dodatkowych 5.000 kibiców? Kto wie... Później było gorzej.
« Ostatnia zmiana: Września 25, 2014, 19:37:29 pm wysłana przez repres1 »
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

Piotras

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 1942
Odp: Finał Mistrzostw Polski - Kraków ?
« Odpowiedź #6 dnia: Września 26, 2014, 13:18:15 pm »
Pomysł jest ciekawy, jednakże mógłby być problem z karnetami. Jakoś średnio są wyobrażam sytuacje że kupuje karnet na cały sezon PlusLigi bez finału ;) Jeśli karnet miałby obowiązywać na finał na neutralnym terenie to klub musi załatwić także transport, a z tych 15 tyś połowa musi pójść dla karnetów. Może dojść do takiej sytuacji, że kluby nic specjalnego nie zarobią na takim finale jeśli uwzględni się wszystkie możliwe koszty.

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6941
Odp: Finał Mistrzostw Polski - Kraków ?
« Odpowiedź #7 dnia: Września 26, 2014, 13:58:25 pm »
Eksperyment musi kosztować. Czy powinien kosztować tylko klub, czy może także kosztować kibiców?
Kiedyś zmuszeni byliśmy rozgrywać ważny mecz w Krośnie. Tak w życiu bywa. Incydentalne koszty zdarzały się, zdarzają i będą się zdarzać, a prawdziwa miłość nie może być małostkowa.
Nie mam wątpliwości, że motywem takiego działania byłoby dobro siatkówki, a nie czyjś partykularny interes. Mecz w Łodzi albo w Gdańsku? Nie! Mecz w Krakowie, czy Katowicach - tak. Wkrótce będzie oddany do użytku ostatni odcinek autostrady Rzeszów - Kraków, więc z dojazdem nie byłoby wielkiego kłopotu.
Nie jestem pewny, czy w tym sezonie przeprowadzić taki eksperyment. Może w kolejnym?
Mam wrażenie, że jeden mecz finałowy podniósłby w świecie rangę polskiej siatkówki klubowej. Jesteśmy zdolni stworzyć widowisko, jakiego świat siatkarski jeszcze nie widział. Bo (i tu wciąż bronię postawionej dawno tezy) o prawdziwej klasie meczu jako widowiska sportowego decydują kibice. Będę być może niesprawiedliwy, ale ostatni finał w Bełchatowie (ostatni mecz) był średnim widowiskiem, bo publiczność nie była zbyt wdzięcznym uczestnikiem. Ostatnie mecze finałów 12/13 i 11/12 były widowiskami wielkimi. W Rzeszowie (11/12) był całkowity odjazd, ale i publiczność kędzierzyńska (12/13) zrobiła duże show. Takie mecze powinien oglądać cały świat, bo było się czym pochwalić. Jak wyglądałby finał np. w Krakowie, w którym dopingowałoby 10.000 kibiców Resovii (a na tyle nas szacuję)? Można z tego zrobić europejski, halowy "Super Bowl".
Chyba warto spróbować. Jeśli nie w tym sezonie, to w następnym.
Czerpiemy, jako kibice, z hojności sponsorów naszych klubów. Jeśli przekaz z takiego finału poszedłby w świat, stosunkowo niewielki koszt byłby wyrazem naszej wdzięczności i mógłby nakłonić ich (sponsorów) do większej hojności w kolejnym sezonie.
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

Paweł

  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 334
Odp: Finał Mistrzostw Polski - Kraków ?
« Odpowiedź #8 dnia: Września 26, 2014, 16:45:03 pm »
Mnie ten pomysł się podoba, bardzo chętnie uczestniczyłbym w takim wydarzeniu. Liczbę kibiców Resovii, którzy pojawiliby się na takim meczu Repres przeszacował ok 3x. Z dwóch powodów po pierwsze mało jest ludzi na tyle zdeterminowanych, po drugie Zarząd klubu w myśl realizowanej zasady "my dla was nic - wy dla nas wszystko" na pewno nie zorganizowałby darmowego transportu.

Paulina

  • Moderator
  • Junior/-ka
  • *
  • Wiadomości: 956
Odp: Finał Mistrzostw Polski - Kraków ?
« Odpowiedź #9 dnia: Września 26, 2014, 17:29:41 pm »
Przyjmijmy, że klub organizuje transport dla wszystkich karnetowiczow. Tylko czy wszyscy mieliby możliwość pojechać? Część nie. Stan zdrowia, obowiązki zawodowe, obowiązki domowe, małe dzieci... Na Podpromie każdemu z nas jest "po drodze", do Krakowajuż niekoniecznie być musi...
Kocham Ją a Ona mnie!  Nigdy nie zostawię Jej!