Autor Wątek: Zmiany przepisów gry w siatkówkę  (Przeczytany 12580 razy)

Slawko

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 2217
Zmiany przepisów gry w siatkówkę
« dnia: Listopada 02, 2014, 14:37:53 pm »
http://www.sportowefakty.pl/siatkowka/478901/fivb-zmienilo-przepisy-dotkniecie-siatki-bledem

Ten ruch FIVB  uważam, za krok w dobrą stronę. Skakanie po bloku na stronę rywala będzie teraz sporadycznym zdarzenie, ponieważ każdy  blokujący, będzie bł się dotknięcia siatki. Nie będzie też miejsca na jakąkolwiek interpretację sędziów. Dotykasz siatki= tracisz punkt. Czyste zasady.

dk91

  • Trener/-ka
  • *****
  • Wiadomości: 2784
Odp: Zmiany przepisów gry w siatkówkę
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 02, 2014, 15:19:36 pm »
Raczej czyste szaleństwo. Całkiem możliwe ze za kilka sezonów przepis znowu zostanie zmieniony.

Slawko

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 2217
Odp: Zmiany przepisów gry w siatkówkę
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 02, 2014, 15:31:25 pm »
Raczej czyste szaleństwo. Całkiem możliwe ze za kilka sezonów przepis znowu zostanie zmieniony.

Dlaczego?  :o Nie lepiej jak wszystko jest przejrzyste i klarowne. Poza tym jest to ważny krok w trosce o bezpieczeństwo zawodników.

FLPman

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 1354
  • C4:R9:M3
Odp: Zmiany przepisów gry w siatkówkę
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 02, 2014, 15:33:32 pm »
Jakoś kiedyś się tak grało i się dało ;) Średnio mi się ten pomysł podoba... Przepis skróci akcje i widowiskowość, zarobią producenci kamer do challengu, bo będzie potrzebna jeszcze jedna prawdopodobnie, ale za to zwiększy bezpieczeństwo zawodników...

dk91

  • Trener/-ka
  • *****
  • Wiadomości: 2784
Odp: Zmiany przepisów gry w siatkówkę
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 02, 2014, 15:41:01 pm »
Przepis skróci akcje i widowiskowość (...)

Dokładnie o to mi się rozchodzi.

keicaM

  • Junior/-ka
  • ***
  • Wiadomości: 979
Odp: Zmiany przepisów gry w siatkówkę
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 02, 2014, 16:59:31 pm »
Jak zwykle w centrali muszą coś mieszać dla samego mieszania. Przyzwyczaili graczy do tego, że mogą grać agresywniej, skakać bliżej siatki. Jak przepis już fizycznie na boisku wejdzie w życie to przez pierwszych kilka miesięcy mecze będą zdecydowanie nudniejsze z powodu większej liczby błędów własnych. Co następne, wyblok liczący się jako dotknięcie, zakaz zagrywki z wyskoku? Wczoraj oglądałem po ran n-ty finał z Montrealu. Może tym jajogłowym się zatęskniło za tymi czasami?

Slawko

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 2217
Odp: Zmiany przepisów gry w siatkówkę
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 02, 2014, 17:08:22 pm »
Dla mnie każda decyzja, która zmniejsza ryzyko kontuzji, jest godna uznania. Co do zmniejszenia widowiskowości. Średnio widowiskowe było/jeszcze jest jak zawodnik "wiesza" się na siatce. Obawy wasze są co do mniejszej ilości wybloków. Uważam, że jest to kwestia li tylko przestawienia się zawodników.
Mnie osobiście denerwowało  wpadanie w dolną siatkę

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6941
Odp: Zmiany przepisów gry w siatkówkę
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 02, 2014, 17:27:23 pm »
Nie psuje się dobrego. Dotknięcie siatki nie ma wiele wspólnego z bezpieczeństwem zawodników (nikt nikomu oka nie wydłubał, ani z łokcia w bebech nie załadował). Gdyby chodziło o bezpieczeństwo, należało ograniczyć pole gry i zakazać dotykania stopą linii środkowej. Moim zdaniem, im więcej regulaminowych zakazów, tym gorzej dla siatkówki. Każde przerwanie akcji jest w pewnym sensie porażką gry. Oczywiście reguły istnieć muszą, ale nie należy przesadzać z rygoryzmem w sytuacjach, które nie przeszkadzają grze. Dotknięcie siatki nie przeszkadza grze. Bardziej przeszkadza nadeptywanie na linię środkową, ale tym problemem nikt się nie zajmuje. I skaczą sobie zawodnicy na stopy, łapią kontuzje, bo nie mają odruchu ograniczającego im zeskok.
Restrykcyjne gwizdanie podwójnego odbicia czy piłki niesionej również nie sprzyja siatkówce.
Zakaz dotykania niewiele zmieni w wynikach meczów. Jedynie zepsuje tempo gry.
Ciekawi mnie komu to przeszkadzało i w czym? Bo jesteśmy tu skazani na własne spekulacje. Do wiadomości są podawane decyzje. Trudno jest jednak dowiedzieć się, jaki były motywy decyzji, czyli w jakim celu to wprowadzono. Raczej chodziło o ułatwienie życia sędziom niż o dobro gry czy zawodników.
FIVB zamiast odgrzewać starego, regulaminowego kotleta, powinna się zająć negocjacjami z telewizjami. Bo tam leżą pieniądze dla siatkówki. Reprezentacje grają w sezonie ogórkowym dla innych gier, ale jakoś w telewizjach świata trudno jest to dobrze sprzedać.
« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2014, 17:30:06 pm wysłana przez repres1 »
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

Szoviak

  • Trener/-ka
  • *****
  • Wiadomości: 2520
  • G3
    • Z siatkówką przez życie
Odp: Zmiany przepisów gry w siatkówkę
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 02, 2014, 18:59:17 pm »
Dotknięcie siatki jako błąd uważam za słuszne. Często właśnie przejście linii lub jej nadepnięcie było powodowabe tym, że mozna się było zatrzymać na siatce. Dotknięcie siatki jak i nadepnięcie linii powinno być gwizdane jako błąd bbbbbez względu na sytuację.
Mam również inne pytanie - czy zmieniło się coś względem liczby zawodników w protokole ?? Można już wpisulywać 14 zawodników ??

kobar

  • Trener/-ka
  • *****
  • Wiadomości: 3087
Odp: Zmiany przepisów gry w siatkówkę
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 02, 2014, 19:16:20 pm »
No to teraz dopiero będzie się działo na hali w Katoliku we wtorki/czwartki :D