Autor Wątek: PlusLiga 2013/2014  (Przeczytany 77226 razy)

paula16

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 1624
Odp: PlusLiga 2013/2014
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwca 18, 2013, 15:31:54 pm »
Pierwsza od dawien dawna, sensowna decyzja włodarzy Polskiej Siatkówki. Nie wiem czemu, ale do Bielska-Białej mam sentyment. Może dlatego, że blisko gór i górali.

A ja w końcu będę miała coś 'prawie' na miejscu! Cieszę się niesamowicie bo starania o wejście do Plusligi trwały już od kilku sezonów, a teraz głośno mówić: Mamy Plusligę w Bielsku  ;D ;D ;D ;D ;D

Cóż.. Teraz tylko można zadawać sobie pytanie czy Bielsko znajdzie odpowiedniego sponsora i zbuduje drużynę która będzie biła się o punkty? Kurczę, mam mieszane uczucia. Podbeskidzie utrzymało się w T-mobile ekstraklasie, Aluprof też troche kasy bierze. Cięzko będzie BBTSowi zebrać pieniądze by kupić zawodników na poziomie. Nie wiem jak w chwili obecnej wygląda skład zespołu z Bielska, bo widziałam, że kilku zawodników którzy stanowili trzon zespołu niestety odejdzie.. :(
Trzeba jednak trzymać kciuki by wszystko poszło zgodnie z planem, bo 12 zespołów to jedno, ale ważne by te zespoły walczyły, by to była wyrównana liga, a nie liga w której o medale biją się 2-3 zespoły.
Seize the day or die regretting the time you lost.

madlark

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 1675
Odp: PlusLiga 2013/2014
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwca 18, 2013, 15:45:27 pm »
Cóż.. Teraz tylko można zadawać sobie pytanie czy Bielsko znajdzie odpowiedniego sponsora i zbuduje drużynę która będzie biła się o punkty? Kurczę, mam mieszane uczucia.
Nie ma co martwić się na zapas. W innych klubach z kasą też za różowo nie jest :P

A :)

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 5372
  • Semper fidelis
Odp: PlusLiga 2013/2014
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwca 19, 2013, 08:17:05 am »
Częstochowa pokazała w tym sezonie, iż można grać z młodymi zawodnikami i w dodatku wypożyczonymi  z innego klubu. Radom i Bielsko też dadzą radę. Może będą nowi zawodnicy a i kilku doświadczonych też się znajdzie.

Kolejny pomysł to draft od następnego sezonu. Ciekawe jak się to rozwinie.

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6941
Odp: PlusLiga 2013/2014
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwca 19, 2013, 15:23:40 pm »
Pomysł z draftem śmierdzi mi katastrofą, bo:
Nasz system szkolenia oparty jest na klubach. Moim zdaniem nie powinien być oparty na klubach tylko na szkołach, ale jest jak jest.
W jakim celu kluby miałyby szkolić młodzież? Po to, żeby oddawać najcenniejszych graczy przeciwnikom? Absurd.
Powstanie jakiś "połdraft", czyli (znów jak z Młodą Ligą) udajemy, że coś robimy, a w gruncie rzeczy stwarzamy jedynie pozory i marnujemy pieniądze. Burzymy stary system bez wprowadzania nowego, czyli jeden wielki... agencja towarzyska.
Po co Resovia miałaby wydawać pieniądze na drużyny młodzieżowe? No dobrze, załóżmy, że Góral - filantrop ma taki kaprys. Jak będzie z zespołami, które balansują na finansowej krawędzi, w których liczy się każdą złotówkę?
Nie wystarczy rzucić atrakcyjne, amerykańskie hasło "Draft", żeby w Polsce postawić sport na poziomie USA. Jeśli coś się robi, warto zadać sobie pytanie "W jakim celu"? Mam wrażenie, że u nas ktoś bezrefleksyjnie (rzekłbym nawet bezmyślnie) próbuje skserować fragmencik systemu z innego świata, który za cholerę nie da się wkleić w naszą rzeczywistość. To znaczy: wkleić można tyle, ze wyjdzie z tego jakiś niepojęty dziwoląg. Zabrzmi hamerykańsko jak zdanie "Luknij przez łindoł, czy kar stoi na stricie".
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

Piotras

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 1942
Odp: PlusLiga 2013/2014
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwca 19, 2013, 16:15:04 pm »
Pomysł z draftem śmierdzi mi katastrofą, bo:
Nasz system szkolenia oparty jest na klubach. Moim zdaniem nie powinien być oparty na klubach tylko na szkołach, ale jest jak jest.
W jakim celu kluby miałyby szkolić młodzież? Po to, żeby oddawać najcenniejszych graczy przeciwnikom? Absurd.
Powstanie jakiś "połdraft", czyli (znów jak z Młodą Ligą) udajemy, że coś robimy, a w gruncie rzeczy stwarzamy jedynie pozory i marnujemy pieniądze. Burzymy stary system bez wprowadzania nowego, czyli jeden wielki... agencja towarzyska.
Po co Resovia miałaby wydawać pieniądze na drużyny młodzieżowe? No dobrze, załóżmy, że Góral - filantrop ma taki kaprys. Jak będzie z zespołami, które balansują na finansowej krawędzi, w których liczy się każdą złotówkę?
Nie wystarczy rzucić atrakcyjne, amerykańskie hasło "Draft", żeby w Polsce postawić sport na poziomie USA. Jeśli coś się robi, warto zadać sobie pytanie "W jakim celu"? Mam wrażenie, że u nas ktoś bezrefleksyjnie (rzekłbym nawet bezmyślnie) próbuje skserować fragmencik systemu z innego świata, który za cholerę nie da się wkleić w naszą rzeczywistość. To znaczy: wkleić można tyle, ze wyjdzie z tego jakiś niepojęty dziwoląg. Zabrzmi hamerykańsko jak zdanie "Luknij przez łindoł, czy kar stoi na stricie".
Draft nie dotyczy wychowanków czyli zawodników, którzy przyszli do klubu przed 17 rokiem życia.

Draft będzie dobry dla zawodników szkolonych centralnie. Trzeba pomyśleć nad wprowadzeniem ligi akademickiej i wtedy draft pozwoli wybierać zawodników z tej ligi. Kluby akademickie dostaną kasę za wyszkolenie zawodnika, także też będą mieć plusy z tego.

Szoviak

  • Trener/-ka
  • *****
  • Wiadomości: 2520
  • G3
    • Z siatkówką przez życie
Odp: PlusLiga 2013/2014
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwca 19, 2013, 16:40:54 pm »
Z Piotrasem i Represem się zgadzam.
Draft bez ligi akademickiej nie ma sensu.
Tylko na razie PZPS i PLPS rzucają hasłami. Raz rzucili hasło "zamknięcie ligi" i ... wiemy jak to "funkcjonuje"
Teraz chcą rzucić hasło "draft" no i ... moim zdaniem przejadą się jak na zamknięciu ligi, no chyba że czytają nasze forum i wprowadzą ligę akademicką i szkolenie młodzieży poczynając od gimnazjów czy liceów

A :)

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 5372
  • Semper fidelis
Odp: PlusLiga 2013/2014
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwca 19, 2013, 17:01:22 pm »
Diabeł tkwi w szczegółach.

Liga Akademicka bez pieniędzy nie powstanie. Zresztą ostatnio obserwując rozgrywki to najbogatsi do pierwszych zespołów nie biorą tak młodych zawodników. Jeżeli już młody się trafi to już z doświadczeniem. Jako przykład Resovia. ma w klubie masę młodych zawodników ale.w pierwszej drużynie nie grają. I nie zanosi się iż przez najbliższe lata się to zmieni. Mateusza Mike już przerobilismy i chyba ma na razie zmarnowana karierę.

tak się zastanawiam, i taki draft ma sens co do absolwentów SMS Spała. Niech najlepszy że szkły ogrywa się w lidze. Zastanawiawia mnie też kwota kontraktu. 50 tys to chyba duzo, bo wypada po 5 tys za miesiąc. I myślę iż najlepsze kluby będą odpuszczac bo wybranie np 12 zawodnika wg jakiejś klasyfikacji i danie mu 50 tys raczej nie wypali.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2013, 17:21:56 pm wysłana przez A :) »

repres1

  • Moderator
  • Trener/-ka
  • *
  • Wiadomości: 6941
Odp: PlusLiga 2013/2014
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwca 19, 2013, 17:25:19 pm »
Draft nie ma zbyt wielkiego sensu bez salary cap a na to jestesmy zbyt mało cywilizowanym krajem.
Można administracyjnie założyć, że pierwszoroczniak ma kontrakt gwarantowany w wysokości 10.000 turlików miesięcznie i żaden klub nie może mu zapłacić wiecej. Najzdolniejszy junior Paździora jest wybierany przez klub X, który ma budżet 3.000.000 turlików a klub Y (budżet 10.000.000 turlików) zapłaciłby mu 30.000 turlików miesięcznie. Jak zagra Paździora w klubie X? Niechętnie. A z niewolnika nie ma pracownika.
Jeśli natomiast o pozyskaniu Paździora będzie w I kolejności decydował pieniądz (czyli licytacja, w której tylko pierszeństwo będzie miał klub X), draft stanie się fikcją.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Czy "liga akademicka" (w Polsce to raczej "licealna") powstanie? Bez pieniędzy z budżetu nie powstanie.
Ciągle pamiętam o obietnicy byłego wicepremiera Pawlaka (złożonej przy okazji finału PP w Rzeszowie i potwierdzonej przez Tuska) o przeznaczeniu na rozwój siatkówki 50.000.000 zł rocznie. Siatkówka miała się stać dyscypliną wzorcową. Pawlaka już nie ma, a minister Mucha woli przekazać forsę na koncert Madonny.
Budżet stać było na wpakowanie 800.000.000 zł w stadion Legii i jednocześnie 2.000.000.000 zł w Stadion Narodowy. Takie mamy mądre państwo. Tak "rozwijamy" sport. Gdybyśmy niepotrzebny już Stadion Narodowy przekształcili w targowisko, zaoszczędzone pieniądze (bo utrzymanie będzie kosztowało budżet miliony rocznie) pozwoliłyby zrobić z Polski siatkarską potęgę i jeszcze na inne dyscypliny by wystarczyło.
Wenn es dem Esel zu wohl ist, geht er aufs Eis tanzen.

Slawko

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 2217
Odp: PlusLiga 2013/2014
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwca 19, 2013, 17:57:57 pm »
Już miałem pisać, że władze polskiej siatkówki łapią kontakt z rzeczywistością (efekt powiększenia ligi), a tu masz babo placek i kolejne novum czyli "draft". Czudzysłów nieprzypadkowy, gdyż nasz draft z tym amerykańskim ma tyle wspólnego co Solaris z solarium.
Jakie pieniądze są za Oceanem, a jakie u  nas. Poza tym tak jak Repres pisał, dlaczego młody zdolny zawodnik ma grać za te 50 tys. zł, jak może od bogatszego klubu dostać 3, 4 razy więcej. A pomysł, aby brać z młodych z klubów I ligi jest żałosny. Już widzę jak Resovia, czy Skra, albo Zaksa bierze 12-ego w "drafcie" "Kazika",  tylko po to, aby poprawił i tak wysoką frekwencję na trybunach.

W tych chorych zapisach nic nie pisze, co z zawodnikami wypożyczonymi. Jakby to ich dotyczyło, to Resovia znów musiałaby "skoszarować" nasze młode talenty grające obecnie na "wygnaniu".

Pablo - EWP

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 2008
  • MISTRZ TYPERA 2013/2014
Odp: PlusLiga 2013/2014
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwca 25, 2013, 15:55:35 pm »
No to nowy sezona zaczynamy meczami z beniaminkami ligi. Na pierwszy ogień pójdzie Bielsko Biała na Podpromiu, a tydzień później wyjazd do Radomia.
Pij sok z buraka, będziesz WIELKI:-)