Autor Wątek: kolor sukienki  (Przeczytany 14575 razy)

Pisar

  • SSPS Resovia
  • Kadet/-ka
  • *
  • Wiadomości: 477
kolor sukienki
« dnia: Marca 07, 2017, 14:43:16 pm »
Temat totalnie nie związany ze sportem, podobno dosyć stary, ale ja wpadłem dopiero na niego niedawno i mnie zafascynował.
Napiszcie mi proszę w komentarzu jaki kolor sukienki widzicie na fotce biało-złoty, czy niebiesko-czarny.



sliwaone

  • Junior/-ka
  • ***
  • Wiadomości: 769
  • D1
Odp: kolor sukienki
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 07, 2017, 19:43:12 pm »
Biało-czerwona ? 😊

Pisar

  • SSPS Resovia
  • Kadet/-ka
  • *
  • Wiadomości: 477
Odp: kolor sukienki
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 08, 2017, 06:00:03 am »
Całkiem poważnie pytam. Bo ja ją widzę jaki niebiesko czarną,  a żona moja jako złoto białą.

chelepperro

  • Junior/-ka
  • ***
  • Wiadomości: 885
  • J1
Odp: kolor sukienki
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 08, 2017, 10:47:54 am »
Złoto-biała jak dla mnie

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

bo nie zawsze to na co patrzymy, jest tym co widzimy

KChudz

  • Trener/-ka
  • *****
  • Wiadomości: 2772
  • C4_R8_M6
Odp: kolor sukienki
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 08, 2017, 11:06:32 am »
Nasz mózgu nas oszukuje. Barwa to pojęcie względne  ;)
Ja widzę niebiesko czarny.

fanres

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 1142
  • A3
Odp: kolor sukienki
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 08, 2017, 12:58:23 pm »
Złoto biała, ale kobiety widzą inaczej kolory.Pamiętam ten test i o ile przypominam sobie to faktycznie była niebiesko czarna.

fame1666

  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: kolor sukienki
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 08, 2017, 23:50:26 pm »
Gdzie wy tu macie biały? Ja widzę niebieski i czarny.

Monixx

  • Senior/-ka
  • ****
  • Wiadomości: 2316
Odp: kolor sukienki
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 09, 2017, 09:36:31 am »
Jak weszłam na ten wątek pierwszy raz to widziałam złotą a dziś widzę niebieską  :D :D :D

Cytuj
To zjawisko nazywane jest dostosowywaniem barwnym lub stałością kolorów. Nasz mózg wie (bo się tego nauczył), że ten sam kolor może w różnych warunkach oświetleniowych wyglądać zupełnie inaczej. I tak biała kartka w słoneczny dzień będzie bielutka (z odcieniem niebieskiego tworzonym przez wybielacze optyczne). Oświetlona lampą sodową będzie pomarańczowa. W zielonym świetle ? zielona. Ale jeśli będziemy ją trzymali w ręku i zostaniemy zapytani o jej kolor odpowiemy, że jest biała.

Sprawa jest trudniejsza, gdy mieszamy kolory. Jaka jest zielona poduszka oświetlona czerwonym światłem? A różowa oświetlona pomarańczowym? Mózg kompensuje oświetlenie zewnętrzne i stara się odtworzyć oryginalną barwę. Potrzebuje do tego jednak dodatkowych danych ? koloru oświetlającego obiekt światła.

I tu wracamy do sukienki. Zdjęcie zrobione zostało (przypadkowo) tak, że nie znamy całego kontekstu. Jeśli sukienka stała w oświetlonej ostrym słońcem witrynie sklepu, to prawdopodobnie oryginalne kolory to biel i złoto. Jeśli ubranie oświetlone było sztucznym światłem żarowym, to prawdziwe kolory zbliżone były do czerni i niebieskiego.

To moment, gdy ludzie się dzielą. Zależnie od interpretacji mózgu każdego z nas oceniamy kolory różnie. Jednemu mózgowi wydaje się, że widzi oświetlenie słoneczne i ocenia sukienkę jako biało-złotą. Drugi decyduje, że światło jest żółtawe i widzi niebiesko-czarną sukienkę.

« Ostatnia zmiana: Marca 09, 2017, 09:43:45 am wysłana przez Monixx »

olo432

  • Kadet/-ka
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: kolor sukienki
« Odpowiedź #8 dnia: Września 03, 2020, 10:37:49 am »
Monixx, kapitalne!

__________________
tank top męski w dużych rozmiarach -zobacz
« Ostatnia zmiana: Lipca 05, 2022, 11:37:45 am wysłana przez olo432 »